overlay

Kısırlık (infertility)

KISIRLIK ( İNFERTİLİTE) (INFERTILITY)

Bir yıl korunmasız olarak düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamama durumudur.
Üreme çağındaki çiftlerin %10-15 ini etkiler.
Birçok nedeni vardır. Erkek nedenli ve /veya kadın nedenli olabilir. Kadındaki kısırlığın nedeni çoğunlukla yumurtalık kaynaklı olsa da, tüpler ya da rahime bağlı da olabilmektedir. Bazen kadın ve erkekte hiçbir problem olmamasına karşılık, yine de gebelik elde edilemez, açıklanamayan infertilite olarak adlandırılan bu durum tüm infertil çiftler arasında %17‘lik orandadır.

Yumurtalıklarla alakalı ovulatuar disfonksiyon, yani yumurtlama ile ilgili problemler birçok nedenle olabilir. Pcos, prematür overyan yetmezlik, hipotalamus-hipofiz problemleri ya da ileri yaş bunlar arasında sayılabilir.
Tüplere bağlı nedenler arasında tıkanıklık sayılabilir. Bu da genellikle pelvik inflamatuar hastalık durumlarında meydana gelebilmektedir.
Rahimden kaynaklı kısırlık nedenleri olarak ise myomlar ya da Asherman sendromu sayılabilir. Poliplerin kısırlığa neden olduğu net değildir. Konjenital anatomik rahim bozuklukları da yani rahimdeki bir takım şekil bozuklukları da kısırlığa neden olabilmektedir.
Endometriozis ya da endometrioma, halk arasındaki ismi ile çikolata kistleri de kısırlığa yol açabilmektedir. Aynı zamanda organlar arasında yapışıklık yaptığı için kısırlık yanında ciddi ağrılar da oluşturabilmektedir.

Kısırlık için İUİ (intrauterin inseminasyon)(aşılama) ya da İVF(tüp bebek) uygulanabilmektedir.