overlay

Genital Estetik ve Kızlık Zarı Onarımı

LABİAPLASTİ:

Labia minörler (iç dudaklar) vaginal girişin her iki yanında bulunan deri katlantılarıdır. Boyut, şekil ve renkleri kişiden kişiye değişebilmektedir.
Labiaplasti ameliyatı ile asimetrik ve sarkık kısımlar düzeltilebilmekte, kararmış kısımlar çıkarılmakta, boyutları büyük ise de anatomiye uygun şekilde küçültülmektedir.

Doğum ve yaşın ilerlemesi labialarda büyümeye neden olabilmektedir.

KAÇ ÇEŞİT LABİAPLASTİ AMELİYATI VARDIR?

Çok farklı çeşitte ameliyat şekli bulunmakla birlikte, sıklıkla iki tip ameliyat tercih edilmektedir. Birincisinde iç dudaklarda labianın geniş olduğu alandan üçgen bir parçayı eksize edip, sonrasında serbestleşen kenarlar tekrar dikilmektedir. Bu yöntemde dış kontür doğal şekliyle kalmaktadır.
İkinci ve daha sık yapılan yöntemde ise labia dış kenar, normal anatomiye uygun olacak şekilde çıkarılıp, serbest kalan kenarlar dikilir.


Ameliyathane şartlarında yapılabildiği gibi muayenehane ortamında da lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

İşlem sırasında kanama kontrolunu sağlamak amacıyla ve işlem sonrası ağrının daha az olması için uygulanan maddelere bağlı labialarda şişlik, kızarıklık ve ödem olması normaldir.

Bacaklar ve popo yukarda, baş, daha aşağıda olacak şekilde yatma, labialardaki şişmenin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca iç çamaşırı üzerinden 15 dakika buz torbası uygulayıp, 15 dakika ara vermek suretiyle yapılan soğuk uygulama, hem şişme hem de ağrı kontrolü için faydalı olacaktır. Antibiyotik kullanılması yara yeri enfeksiyonunu önleme açısından önemlidir.
İşlem sonrası sürtünmenin az olması için bol giysiler tercih edilmelidir. Bisiklet binilmemelidir. Sıkı kıyafetler yara yerini tahriş edebilmektedir. Ağır ve yoğun egzersizlerden kaçınılmalıdır.

GENİTAL ESTETİK SONRASI MUAYENE

İşlem sonrası 10. gün ilk kontrol, 6. haftada ise 2. kontrol planlıyoruz.

GENİTAL ESTETİK SONRASI CİNSEL İLİŞKİ

6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.

HYMENOPLASTY

Himen (kızlık zarı) vagina girişinin 1 cm içerisinde bulunan, embriyolojik bir kalıntıdır. Fizyolojik olarak bilinen bir işlevi olmayan bu zar, çok farklı şekillerde ve yapıda olabilmektedir. Esnek ve ince olabileceği gibi kalın ve sert yapıda da olabilir. Yırtıldığında lekelenme tarzı hafif kanama olabilirken, hiç kanama olmaması da normaldir. Nadiren sütür atılması gereken kanamalar da oluşabilir.
Ülkemizde bekaret göstergesi olarak kabul edildiği için, kızlık zarı önemini hala korumaktadır.

İki farklı çeşitte onarım yapılabilmektedir.
Geçici onarım, evlenmeden 2-3 gün önce yapılır. Lokal anestezi altında yapılır. Kızlık zarı, ince eriyen ipliklerle dikilir. Vajen girişi daraltılır.
Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise flep kaldırılarak vajen girişi daraltılır. Lokal anestezi altında yapılan işlem yaklaşık 30 dakika sürer.

Operasyon sonrası nelere dikkat edilmeli?
Dar kıyafetler giyilmemelidir.
Ayakta duş alınmalıdır.
Önerilen ilaçlar aksatılmamalıdır.
Hijyene dikkat edilmelidir.